Zodyak Astrolojisi mevsimsel döngüleri baz alır. İlkbahar ekinoksu ile başlayan Zodyak Astrolojisinde, Güneş Koç Takım Yıldızındadır. Doğanın canlandığı ve ürediği bu dönemden sonra Güneş Boğa Takım yıldızına ilerler. Tohumlanan ve üremeye hazır hale gelen canlıların daha durağan daha keyif ile yaşadığı bu süreçten sonra Güneş İkizler Takım yıldızına geçer. İkizler Takım yıldızında etraftaki canlıların sayısı artmaya başlamış ve iletişim yetenekleri ön plana çıkmaya başlamıştır. Bebeklerin dünyaya gelmesi ile birlikte Güneş, Yengeç takım yıldızına geçer. Annelik duygusunun ağır bastığı ve bebeklerin korunduğu bu dönemin ardından, Güneş Aslan Burcuna ilerler.  Yaratıcı, gururlu, eğlenceli  ruh halinin açığa çıkmasının ardından, Güneş Başak Burcuna geçer. Zodyak Astrolojisinin “Mavi Yakalı” çalışanları olarak adlandırdığımız Başak Burcunda, son baharın gelişinin hissedilmesi ile azalan mahsulleri arttırmaya yönelik son derece çalışkan ve sorumluluk sahibi bir ruh hali geçerli olur.

Azalmaya başlayan mahsuller ile gerilen sinirleri yönetmek için Terazi iş başına geçer…Güneş’in Terazi Takım Yıldızına geçmesiyle, insanlar arası ilişkileri kurmaya çalışan Terazi enerjisi hakimdir. Sonbaharın bastırması ile birlikte, “Amaç” burcu olarak adlandırdığımız Akreplerin enerjisi yeryüzünü kaplar. Mahsuller mi azalıyor, Akrep en büyük arazinin sahibi ile evlenerek kışı geçirmeyi düşünebilirJ Kışın geldiği hissedildiğinde Güneş, Yay Burcundadır. Her şeye rağmen bir pozitiflik, iyimserlik ve farklı diyarlara göçerek mahsul bulma çabası bu dönemin enerjisidir. Güneş’in Oğlak Takım Yıldızına girmesi ile birlikte, sorumluluklar, mahsulü arttırma motivasyonu(Günümzüe uyarlarsak iş hayatında en başarılı olmaya çalışmak)  ortaya çıkar. Kış bastırmış, her yer kar altında kalmıştır. İnsanlar kapalı mekanlarda yaşamaya alışmaya başladıklarında, Güneş Kova Takım Yıldızındadır. Deha ile hayatı yaşamaya çalışmak, liderlik yerine, eşit olarak birbirine destek olmak bu dönemin enerjisidir. Bitmeyen kışın ardından, 3. Boyuta teslimiyet, her durumda pozitif enerjjyi korumaya çalışmak Balık Takım Yıldızının enerjisidir. 12 farklı Takım Yıldızının içerisinden geçtikten sonra, Güneş tekrar ilkbahar ekinoksu ile Koç Burcu’na gelir ve bu döngü tekrarlanır.

 

Koç Burcu, İlkbahar Ekinoksu’ndan başlayarak ekliptik düzlemin ilk 30 derecesini kapsar. Bu alan yıllık takvimde 21 Mart’tan 19 Nisan’a kadar olan dönemi kapsar. Korç Burcu’nun yönetici gezegeni Mars’tır. Koç Ateş burçlarının Öncüsüdür. Çok da düşünmeden hareket eden, hareketli, özgürlüğüne düşkün, gayretli, kuvvetli,kıskanç, saldırgan olabilen ve bencillerdir.

 

Boğa Burcu, ekliptik düzlemin ikinci 30 derecesini kapsar. 20 Nisan’dan 20 Mayıs’a kadar olan sürede Güneş Boğa Takım Yıldızındadır. Venüs gezegeninin yönetimi altındadır. Boğa Toprak grubunun sabit burcudur. Keyif yapmayı seven, bulundukları konumu çok da kolay değiştirmeyen, sabırlı, güvenilir ve güzelliğe düşkünlerdir.

İkizler  Burcu Ekliptik düzlemin 3. 30 derecesini kapsar. 21 Mayıs’tan 21 Haziran’a kadar Güneş İkizler Takım Yıldızındadır. Merkür Gezegeni yönetici gezegenidir. Merkür aklın sembolüdür. Bu burçta doğanlar, güçlü iletişim yeteneklerine, akla ve zekaya sahiptirler. Hızla değişim gösterebilirler. Hava grubuna ait bu burç, Değişken nitelik gösterir.

Yengeç burcu Ekliptik düzlemin 4. 30 derecelik alanını kapsar. Bu alan ev, aile, ebeveynlik ile ilgili konuları yoğunlukla içerir. 22 Haziran 22 Temmuz arasında Güneş Yengeç Burcundadır. Yengeç Burcu, Ay’ın denetimi altındadır. Ay Astrolojide duygularımızı yönetir. Su Grubunun Öncüsüdür. Yengeç Burcunda doğanlar, sevgi ile beslenen, şefkatli, duygusal, hassas insanlardır.

Aslan Burcu Ekliptik düzlemin 5. 30 derecelik alanını kapsar. Güneş 23 Temmuz, 22 Ağustos arasında Aslan Burcundadır.  Aslan burcunun yöneticisi Güneş’tir. Ateş Grubuna ait Aslan Burcu, Sabit nitelik gösterir. En önemli özellikleri gururları ve egolarıdır. Komik, eğlenceli, yaratıcı ve şevk dolu insanlardır.

Başak Burcu ekliptik düzlemin 6. 30 derecelik alanını kapsar. 23 Ağustos 22 Eylül arasında güneş Başak Burcundadır. Yönetici gezegeni aklın ve zihnin sembolü olan Merkür’dür. Toprak grubunda değişken nitelik gösterir. Başak burcunda doğanlar, çok çalışkan olmaları sebebi ile Zodyak Astrolojisinin “Mavi Yakalıları” gibidir. Çalışkan, akıllı, zeki, düşünmeyi çok seven kişilerdir.

Terazi Burcu Ekliptik düzlemin 7. 30 derecelik alanını kapsar. 23 Eylül 23 Ekim arasında Güneş Terazi Burcundadır. Terazi hava grubunun öncüsüdür. Venüs gezegeninin yönetimi altındadır. Güzellik ve estetik merakları Venüs’ten gelmektedir. İnsan ilişkilerinde dengeyi bulmaya çalışan, uyumlu, tarafsız olmaları en önemli özellikleridir.

Akrep Burcu Ekliptik düzlemin sekizinci 30 derecelik alanını kapsar. Güneş 24 Ekim 22 Kasım arasında Akrep takım yıldızındadır. Mars gezegeninin denetimi altındadır. Su grubunun Sabit burcudur. Amaçları uğruna aylarca, yıllarca plan yapıp bekleyebilirler. Gizemli, acımasız, kıskanç, etkili, şiddetli insanlardır.

Yay Burcu Ekliptik düzlemin dokuzuncu 30 derecelik alanını kapsar. Güneş 23 Kasım 21 Aralık arasında Yay Burcundadır. Ateş Grubunun Değişken Burcudur. Yönetici gezegenleri güneş sistemimizin en büyük ve en iyicil gezegeni olan Jüpiter’dir. Coşkun, iyimser, neşeli, seyahat etmeyi seven yapıları ile ayrışırlar.

Oğlak Burcu Ekliptik düzlemin onuncu 30 derecelik alanını kapsar. Güneş 22 Aralık 19 Ocak arasında Oğlak Burcundadır. Yönetici gezegeni Saturn’dür. Toprak grubunun öncüsüdür. Sorumlu, soğukkanlı, mesafeli, hayatı ciddiye alan yapıları vardır.

Kova Burcu ekliptik düzlemin onbirinci 30 derecelik alanını kapsar. Güneş 20 Ocak 18 Şubat arasında Kova burcundadır. Yönetici gezegenleri Uranüs’tür. Hava grubunun sabit burcudur. Yaratıcı, geleneksellikten uzak, arkadaş canlısı ve tarafsız olmaları en önemli özellikleridir.

Balık burcu ekliptik düzlemin onikinci ve son 30 derecelik alanını kapsar. 18 Şubat 20 Mart arasında Güneş Balık Burcundadır. Neptün gezegeninin yönetimi altındadır. Su grubunun değişken burcudur. Duygusal, merhametli, 3. Boyut ve ilahiyat ile ilgili, etkileyici olmaları en önemli özellikleridir.